Recyklace filtrů BRITA Maxtra

Vypotřebované filtry Brita vracejte k recyklaci a zároveň si vyzvedněte nové. Vše zvládnete během jedné návštěvy Zásilkovny. Levněji a pohodlněji. Jak na to?

Jak vrátit filtry a vyzvednout si nové během jedné návštěvy Zásilkovny
Při objednávání nových filtrů zaškrtněte políčko Budu vracet filtry (1). Dokončete objednávku a počkejte na potvrzující e-mail. V jeho příloze najdete štítek, který nalepíte na krabici se starými filtry (2). Až si půjdete do Zásilkovny pro nové filtry, vezměte staré s sebou a nechte je tam (3).

Nemám tiskárnu - jak vytisknu štítek

Pokud nemáte možnost vytisknout štítek na balík se starými filtry, pomůže Vám následující informace přímo od Zásilkovny:

Pokud jste zákazníkovi předali štítek s čárovým kódem v elektronické podobě a on nemá možnost si jej vytisknout, pak stačí sdělit na pobočce trasovací číslo tohoto štítku (je na něm uvedeno) a obsluha štítek vytiskne.

— Zdroj: www.zasilkovna.cz
Trasovací číslo na štítku Zásilkovny
Takto vypadá vzor štítku pro zpětnou zásilku. Trasovací číslo najdete vytištěné pod čárovým kódem.

Nemám e-mail - jak získám štítek

Trasovací číslo štítku pro vrácení starých filtrů Vám můžeme sdělit pomocí SMS nebo telefonicky. Samotný tisk štítku zajistí pobočka Zásilkovny.

Štítek můžeme také přiložit k zásilce s novým zbožím. Do poznámky k objednávce připište: "Zaslat vytištěný štítek".

Jak vrátit filtry bez Zásilkovny

Filtry lze vrátit i mimo systém Zásilkovny (Česká pošta, kurýr DPD apod.), bude to však mnohem dražší a bohužel nelze zároveň vyzvednout nové filtry. Pokud si přesto přejete využít tento způsob, zašlete staré filtry na naši korespondenční adresu. Přiložte kontaktní údaje - jméno, e-mail, příp. telefon postačí. Můžete uvést, kolik filtrů vracíte. Na balík připište "Recyklace".

Proč filtry vracet

Filtry Brita jsou plně recyklovatelné. Nejdříve je od vnitřní náplně oddělen umělohmotný obal a roztavená hmota je opětovně průmyslově využita. V dalším kroku jsou od sebe odděleny složky filtrační náplně - aktivní uhlí a pryskyřice iontoměniče. Pryskyřice je recyklována společností BRITA. Aktivní uhlí je reaktivováno dodavatelem a opětovně použito např. pro úpravu odpadních vod.

Společnost BRITA recykluje použité patrony již od roku 1992. Přidat se můžete i Vy.

Vrácení filtrů je velmi pohodlné. Snadno přispějete k dalšímu využití materiálů, ze kterých je filtr vyroben.

Mohu vrátit filtry zakoupené jinde nebo jiných typů

Ano, můžete. Nezáleží na tom, kde byly filtry zakoupeny. Budeme rádi, když vyzkoušíte náš pohodlný systém vracení filtrů a k recyklaci předáme vše. Plná recyklace je zajištěna pouze u výrobce Brita (především typy Maxtra a Maxtra+). Spolu s nimi běžně předáváme i filtry od jiných výrobců, avšak jejich plnou recyklaci nemůžeme garantovat.

Recyklace vlastními silami

Co s filtry, které se zpět neodevzdávají? Můžu je rozebrat a plastové části dát do plastového odpadu? Co filtrační směs? Můžu ji třeba smíchat s hlínou v květináči nebo je to závadné a mám to normálně dát do směsného odpadu?

Odpovědí je náš vlastní příběh. Brita zprovoznila svou recyklační linku v roce 1992, přičemž v ČR byl plošný sběr vypotřebovaných filtrů zaveden v roce 2009. V mezidobí jsme prováděli základní recyklaci svépomocí, podobným postupem, který je uveden v otázce. Vypadalo to tehdy takto:

Oddělení plastového obalu od filtrační směsi
"Ruční" recyklace filtru Brita Classic v době, kdy nebyl zaveden plošný sběr vypotřebovaných patron.

Nejprve jsme oddělili filtrační směs od plastového obalu, který lze běžně recyklovat. Následná separace jednotlivých složek filtrační směsi - aktivního uhlí (černé částečky) a iontoměniče (bílé kuličky) - je bez náležitého vybavení těžko proveditelná, a proto jsme ji zlikvidovali jako směsný odpad.

Nedoporučujeme směs jakkoli jinak používat (např. smíchat s hlínou v květináči). Zatímco aktivní uhlí je přírodní materiál vyrobený spalováním kokosových skořápek, iontoměnič je syntetická látka, která se v půdě nerozloží.

Historie recyklace filtrů Brita

Brita se recyklací zabývá od roku 1992. Níže popisujeme vývoj podmínek od počátku až po dnešní stav (řazeno od aktuálního stavu dále do minulosti).

09/2022

Výrobce přestal vyplácet bonus za vrácené filtry, stále však zajišťuje jejich recyklaci. Zrušením recyklačního příspěvku ve výši 25Kč ztrácí recyklační program významnou výhodu, ale původní smysl zůstává stejný.

Vracení filtrů je možné i nadále, a to:

  • Přes náš e-shop prostřednictvím automatizovaného systému. Při objednávce stačí zaškrtout příslušné políčko. Tuto službu poskytujeme s tím, že zákazník nese náklady na přepravu filtrů k nám (podle aktuálního ceníku). Přeprava filtrů od nás do recyklačního závodu je hrazena výrobcem.

  • V kamenných obchodech prostřednictvím tzv. recyklačních boxů. Seznam zapojených obchodů není k dispozici.

09/2009

Začíná plošný sběr filtrů v ČR. Při nákupu nového filtru je poskytována sleva ve výši 25Kč za každý použitý filtr odevzdaný k recyklaci. První vrácený filtr v rámci tohoto programu evidujeme s datem 3.9.2009 od zákaznice z Benátek nad Jizerou, která jich tehdy vrátila 10ks. K tomu využila stránky www.britavoda.com. První objednávku se započtenou slevou za 9ks vrácených filtrů evidujeme s datem 22.9.2009 od zákazníka ze Zlatých Hor v Jeseníkách.

r. 1992

V tomto roce společnost Brita zprovoznila recyklační linku.

Mohu vrátit filtry i bez nákupu nových

Mám už hodně prázdných filtrů a stále ještě zásoby nových. Mohu poprosit o zaslání štítku pro vrácení (bez nákupu)?

Ideální je spojit vrácení filtrů s nákupem nových, protože můžete vše vyřešit během jedné návštěvy doručovacího místa. Pokud však nové filtry zatím nepotřebujete a staré chcete vrátit již nyní, kontaktujte nás. Přeprava filtrů k nám je zpoplatněna podle platného ceníku. Po uhrazení této částky obratem zašleme příslušný štítek pro snadné vrácení.

Zpětná přeprava je sice zpoplatněna, ale pokud se domluví více uživatelů (přátel), dá se vše spojit do jedné (větší) vratky. Cena za zpětnou zásilku je pevná a s rostoucím počtem filtrů se nezvyšuje. Náklady na vrácení se rozpočtou mezi více lidí a tím se sníží. Pokud zároveň objednáte i nové filtry, využíváte výhodnější cenu za větší množství (pro více lidí).

Filtry můžete vrátit také v kamenné provozovně blízko svého bydliště prostřednictvím tzv. recyklačního boxu. Pokud tuto službu provozovna poskytuje, je odevzdání zdarma a není vázáno na nákup nových filtrů. Seznam kamenných provozoven není k dispozici.

Chtěli bychom vrátit použité filtry, ale nechceme už kupovat nové. Je to prosím možné? Nechtěli bychom je jen vyhodit do odpadu.

Máte hned několik možností:

  • Využijete náš systém pro vracení filtrů a zajistíte tak další využití materiálů, ze kterých je filtr vyroben. Kontaktujte nás a zašleme Vám pokyny k úhradě poplatku za zpětnou přepravu. Následně obdržíte příslušný štítek pro vrácení a my se postaráme o předání filtrů výrobci.

  • Vyhledáte kamennou provozovnu v blízkosti svého bydliště, která tuto službu nabízí prostřednictvím tzv. sběrných boxů. Filtry odevzdáte tam. Náklady na přepravu do recyklačního závodu hradí výrobce.

  • Můžete se inspirovat naším postupem a filtry recyklovat alespoň částečně vlastními silami.

  • Poslední možností je použité filtry zlikvidovat jako běžný směsný odpad.

Co se stane s filtry na mém kontě

Dříve byl v platnosti systém, kdy zákazníci museli filtry k recyklaci vrátit před objednáním nových. Výsledkem byl často přebytek, protože se vracelo více filtrů než objednávalo. Tento přebytek byl evidován na zákaznickém kontě a mohl být využit pro následné objednávky.

Vzhledem k tomu, že se bonus za vrácené filtry přestal vyplácet (viz. historie), zanikla potřeba evidence a tím i zákaznického konta.

Jak uplatním slevu 25Kč za vrácený filtr

Brita v minulosti nabízela zákazníkům slevu na pořízení nového filtru ve výši 25Kč. Staré filtry lze k recyklaci stále odevzdávat, ale sleva již není nabízena (blíže viz. historie recyklace). Vracení je zcela dobrovolné.

Pokud se filtry rozhodnete vrátit, náš systém Vám celou věc maximálně usnadní. Objednejte si nové a staré vraťte při jejich převzetí.

Pošlete odkaz na článek:

© 2010+ licence CC-BY-SA 4.0 (není-li uvedeno jinak) — stránky používají cookies (ale nepřeháníme to)